Kalendarium - Evenemang

2026-10-15 – 2026-10-16

Perspektiv på revitalisering av minoritetsspråk 2026

Stockholm
heldag
15-16 oktober 2026 arrangerar Institutet för språk och folkminnen (Isof) tillsammans med Avdelningen för finska vid Stockholms universitet en konferens om olika perspektiv på revitalisering av minoritetsspråk.

Konferensen samlar forskare, praktiker och aktörer från civilsamhället för att belysa språkrevitalisering ur både teoretiska och praktiska perspektiv, och som ett långsiktigt och mångfacetterat arbete där forskning, policyer och olika aktörers erfarenheter möts. I år uppmärksammas särskilt frågor om undervisning och en fungerande utbildningskedja från förskola till högskola.

Konferensens två dagar har olika fokus och språk.
Dag 1 genomförs på engelska och ägnas åt aktuell forskning om språkrevitalisering.
Dag 2 genomförs på svenska och lyfter erfarenheter från praktiskt revitaliseringsarbete

Mer information om program och anmälan publiceras längre fram. Konferensen äger rum vid Stockholms universitet men det finns även möjlighet att följa konferensen digitalt.